درگاه بانکی اینترنتی

فروشندگان کالا و خدمات می‌توانند با اتصال فروشگاه مجازی خود به سامانه پرداخت اینترنتی ، محصولات خود را به سادگی و سرعت به فروش برسانند.

با استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی ، دارندگان کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب قادر خواهند بود به صورت غیرحضوری، خرید کالا و خدمات مورد نیاز خود را از طریق وب سایت پذیرندگان اینترنتی انجام دهند.

کارتخوان

کارتخوان تلفنی(Dialup):
این نوع دستگاه، ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع کارتخوان بوده که جهت اتصالبه شبکه بانکی، از خطوط تلفنی استفاده می‌کند. کاربرد این دستگاه بیشتر در فروشگاه‌های خرد و با تعداد تراکنش متوسط می‌باشدکه به سادگی و با اتصال تلفن فروشگاه به کارتخوان قابل استفاده خواهد بود.

………………………………………………………

پایانه های فروش مدل Ingenico پایانه های فروش مدل PAX-S80
کارتخوان بی‌سیم:
دستگاه پايانه سيار (GPRS POS )، نسل جديدي از دستگاههاي كارتخوان است كه با استفاده از خدمات سامانه تلفن همراه به شبكه بانكي متصل شده و تراكنش را با استفاده از سرویسهای بستر GPRS انجام ميدهد همچنین برای اتصال این نوع دستگاه به شبکه بانکی به یک سیم‌کارت تلفن همراه که قابلیت ارسال و دریافت داده از طریق شبکه اینترنت (GPRS) بر روی آن فعال باشد نیاز است.

………………………………………………………

پایانه های فروش مدل PAX-S90

کارتخوان شبکه‌ای(LAN):
نسل جدیدی از پایانه‌های فروش است که قادر به ارسال و دريافت اطلاعات از طريق بسترهاي شبکه محلی(LAN) و با سرعت تراكنش بسيار بالا است.کاربرد این دستگاه بیشتر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مراکز خرید و فروشگاه‌های با تعداد تراکنش بالا می‌باشد و از سرعت مناسبی در پاسخگویی برخوردار است. سرعت بالا در تراکنش (كمتر از 2 ثانيه)، کاهش مغایرت‌های احتمالی، انجام تراکنش بدون نیاز به خط تلفن، انجام تراکنش با استفاده از بستر اینترنت از جمله ویژگی های این نوع دستگاه ها می باشد.

کارتخوان بلوتوث:
بستر ارتباطی این مدل از کارتخوان همانند سایر کارتخوان‌ها، خط تلفن و یا اینترنت است با این تفاوت که امکان حمل آن به صورت بدون سیم تا شعاع 50 متری امکان پذیر خواهد بود. کاربرد این دستگاه بیشتر در رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و سایر فروشگاه‌ها می‌باشد.راحتي و رفاه بيشتر در پرداخت وجوه توسط مشتريان، جلوگيري از تراكم افراد در كنار صندوق‌هاي پرداخت و عدم نياز به اتصالات مخابراتي اضافي از جمله ویژگی های این نوع دستگاه ها می باشد.

کارتخوان رایانه‌ای (PC-Pos):
عملکرد این دستگاه های کارتخوان با فرمان رایانه صورت می‌گیرد. به این ترتیب که با صدور فاکتور در سیستم حسابداری فروشنده، دستور انجام تراکنش به همراه مبلغ و ساير اطلاعات مورد نياز از رایانه به کارتخوان منتقل شده و دستگاه تنها در صورتی اقدام به چاپ رسید می‌کند که تراکنش با موفقيت انجام شده و مبلغ سند از حساب مشتری کسر شده باشد. همزمان، کارتخوان اطلاعات لازم برای رایانه را نیز جهت ثبت در سیستم حسابداری ارسال کرده تا اطلاعات عمليات مالی انجام شده به سيستم برگشت داده شود

کد موبایلی USSD

امروزه تلفن همراه یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی همه ما شده است. یکی از امکاناتی که بانکداری الکترونیک در اختیار ما قرار داده استفاده از کدهای ussd بر روی تلفن همراه است که از این طریق فاصله ما تا بانک بدون نصب هیچ گونه نرم افزاری بر روی گوشی تلفن همراه تنها گرفتن چند عدد است. کدهای ussd به معنای شماره‌هایی مثل *…# است که امروزه تبلیغات وسیعی درباره آن می‌شود.

با کد ussd چه کارهایی می‌توان انجام داد؟
با کدهای ussd می‌توان کارهایی مثل انتقال وجه، اعلام موجودی، خرید شارژ، پرداخت قبوض و حتی پرداخت کمک‌های خیرخواهانه را انجام داد. بعضی از شرکت‌ها و بانک‌های ارائه دهنده این کدها در مواقعی خاص مثل عید فطر گزینه پرداخت فطریه را نیز فعال می‌کنند. محیط ساده کار با این کدها باعث می‌شوند که شما بدون هیچگونه سردرگمی کارهای بانکی خود را به راحتی انجام دهید