کاربرد های نانو در دامپزشکی
یکی از مباحث مهم در امر پرورش ، مدیریت بهداشتی مزارع می باشد،یعنی یکسری اعمال مدیریتی که جهت پیشگیری از بروز بیماریها در مزارع به اجرا گذاشته می شود .بدین ترتیب یک مدیریت بهداشتی خوب با پیشگیری شروع شده و بیانگر همان اصل مقدم بودن پیشگیری بر درمان می باشد.در ارتباط با بحث پیشگیری، موضوع بیو سکیوریتی( امنیت زیستی) از اهمیت ویژه ای برخورداراست. بیو سکیوریتی یا امنیت زیستی یعنی یکسری اقداماتی که باعث جلوگیری از ورود پاتوژن های بیماریزا به داخل مزارع می گردد. چراکه با ورود آلودگی به مزارع زمینه برای ابتلا به بیماری فراهم می شود که در صورت رخداد بیماری نه تنها مدیریت تولید با مشکل مواجه می شود بلکه در مواردی بازگشت به شرایط مطلوب را نیز غیر ممکن می سازد ، در این راستا شناخت مسائل بهداشتی و رعایت آنها ،همچنین توجه به دستور العمل ها و بطور کلی رعایت برنامه بیو سکیوریتی بسیار مهم و با ارزش می باشد .اساس مدیریت شایسته استفاده از مواد غیر شیمیایی در کاستن یا از بین بردن عوامل بیماریزا می باشد تا با حذف مواد شیمیایی بتوان به تولید گوشت بصورت طبیعی( گوشت ارگانیک) و پاکسازی محیط زیست کمک شایانی نمود.بیو سکیوریتی از یک طرف شامل ایجاد شرایطی جهت جلوگیری از ورودپاتوژنها به داخل مزرعه بوده و از طرف دیگر جلوگیری از انتشار پاتوژنها بین قسمتهای مختلف یک مزرعه میباشد
موارد مهم در ایجاد بیوسکیوریتی عبارتند از :
• کنترل ترافیک و رفت و آمد
• ایزولاسیون و قرنطینه
• ضد عفونی كردن
در بین این موارد، ضدعفونی كردن مهم‌ترین بخش بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است.
در ارتباط با ضدعفونی کننده‌ها سه نکته تعیین کننده می‌باشد:
• وسیع‌الطیف بودن
• سازگار بودن با محیط‌زیست
• بی‌ضرر بودن برای کاربر
که نانو با طیف اثر گسترده و تاثیرگذاری بسیار مطلوب بر روی انواع میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا و سازگار بودن با محیط‌زیست، همچنین نداشتن هیچگونه اثر سرطانزایی، تراتوژنی، حساسیت‌زایی در سیستم تنفسی و بر روی پوست و…. بعنوان یک ضدعفونی کننده بسیار موثر مطرح می‌باشد. بعلاوه با توجه به خاصیت عدم خورندگی، عدم ایجاد مقاومت در برابرمیکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، دارا بودن پایه معدنی و غیرشیمیایی و کارایی در محدوده وسیعی از pH، دما و رطوبت می‌تواند بعنوان جایگزین مناسبی برای ضدعفونی کننده‌های شیمیایی رایج محسوب گردد.
نانو دارای مجوز مصرف از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان دامپزشکی کل کشور نیز توصیه نامه سازمان شیلات ایران می‌باشد و بطور کلی توانایی بالایی جهت ضدعفونی تمامی مکان‌ها و قسمت‌هایی که بنحوی با مشکل آلودگی میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا دست به گریبان هستند را داراست.
موارد کاربرد نانو:
• طیور
• ضدعفونی حوضچه‌های ورودی مزارع و حوضچه ورودی به سالن‌های پرورش
• ضدعفوني محوطه مزارع و اطراف سالن‌ها بصورت اسپری
• ضدعفونی سالن‌های پرورش شامل سقف، دیوارها، بستر، پنجره و… در انتهای دوره پرورشی و بعد از شستشوی بستر و سایر اقدامات مانند شعله دادن جهت ضدعفونی تمامی سطوح داخلی سالن قبل از جوجه‌ریزی.
• عفونی تجهیزات و لوازم شامل آبخوری، دانخوری و …
• ضدعفونی مخزن آب مصرفی و مسیرهای انتقال آب به داخل سالن و از بین بردن بيوفيلم.

توضیحات:در زمان تجویز واکسن‌ها، 24 ساعت قبل و بعد از واکسیناسیون ضدعفونی آب مصرفی انجام نمی‌گیرد.

ضدعفونی هوای سالن‌های پرورش

• ضدعفونی انبارهای خوراک شامل دیوارها،سقف، کف و وسایل موجود مانند میکسر
• ضدعفونی خوراک كه براي اين منظور از نانوزئولیت استفاده می‌گردد.
• استفاده از پلیمرهای نانوی در ساخت ابزار آلات و تجهیزات مرغداری به منظور آنتی‌میکروبیال نمودن دائمی آنها
• ضدعفونی کود به منظور جلوگیری از احتمال انتشار آلودگی از این طریق
• تولید گوشت عاری از باقیماندگی دارویی
• حذف زمان پرهیز از مصرف withdrawal time
• ضدعفونی البسه و پوشاک و لوازم شخصی کارگران
• ضدعفونی قفس‌های طیور در ابتدای دوره
• ضدعفونی هوای سالن‌های جوجه‌کشی
• ضدعفونی دستگاه‌های هچر و ستر در جوجه‌كشي‌ها
• ضدعفونی کامیون‌های حمل جوجه و مرغ بخصوص حمل و نقل پولتها
• ضدعفونی جعبه‌ها و باکس‌های مقوایی و پلاستیکی حمل جوجه یکروزه و نیز مرغ‌ها به كشتارگاه‌ها
• ضدعفونی سکوی تخلیه و بارگیری مرغ‌ها
• ضدعفونی سالن‌های کشتار طیور مانند دیوارها، سقف، کف و….
• ضدعفونی تمامی مسیر و دستگاه‌های خط کشتار سالن‌های فرآوری و بسته‌بندی گوشت
• استفاده از فیلترهای هوای نانو بر روی مسیرهای ورودی هوا به داخل سالن پرورش و سالنهای جوجه کشی (مانند پنجره ها، هیترها، فنها) جهت ضدعفونی و کاهش
• بارمیکروبی هوای ورودی

برخی از مهم‌ترین بیماری‌های طیور در ایران عبارتند از :
1- بیماری‌های ویروسی نظیر برونشیت نیوکاسل گامبورو و…
2- بیماری‌های باکتریایی نظیرسالمونلوز، کلی باسیلوز و مایکو پلاسموز
3- بیماری‌های قارچی نظیرآسپرژیلوزیس

 

              نام بیماری  تعریف بیماری   عامل بیماری   علائم بیماری  درصد تلفات          راه انتقال    پیشگیری بانانو
آنفولانزای فوق حاد طیور واژه آنفلوانزا، در اصل اشاره به تب نزله‌ای حاد و شدیداً واگیردار، در انسان و حیوانات مختلف از جمله طیور دارد. این بيماري تنفسي توسط ويروس از خانواده اورتوميكسوويريدهOrthomyxoviridea ايـــجاد مي شود. تنگی نفس، خمودگی، ادم و سیانوزه شدن سر و اسهال، در اثر سپتی سمی خونریزی به وجود می‌آید. دوره نهفتگی بیماری 1 تا 7 روز است و بیماری 1 تا 5 روز طول می‌کشد، تلفات آن به 90- 80 % می‌رسد. حیوان آلوده که ویروس را از طریق مدفوع و سایر ترشحات و مواد دفعی خود دفع می‌کند منبع اصلی عفونت محسوب می‌شود. ویروس به طور مستقیم از طریق تماس یا به طور غیرمستقیم توسط واسطه‌ها(انسان، پرندگان وحشی) و وسایل(علوفه‌، خودرو، ظروف) منتقل می‌گردند. استفاده ازنانو جهت ضدعفونی هوای سالن‌های پرورش به طریق اسپری نمودن بر روی الیاف و پوشال‌های ورودی‌های هوای سالن‌هاو نیز استفاده از نانو در مه‌پاش‌ها– ضدعفونی تمامی تجهیزات و وسایل بانانو- ضدعفونی سالن‌ها و اطراف سالن‌ها و محوطه فارم بانانو.

استفاده از تجهيزات آنتی‌میکروبیال  حاوینانو از جمله دستكش، کلاه،كفش،‌ لباس‌هاي محافظ عينك و ماسك مي‌‌تواند كمك بسيار مؤثري در مقابله با خطر ويروس آنفلوانزاي پرندگان باشد كه اكنون در دسترس قرار دارد.

 

گامبورو یکی از بیماری‌های ویروسی و بسیار مسری است که عامل بیماری باعث فلج سیستم دفاعی بدن طیور و در نتیجه کاهش توان جوجه به ایجاد ایمنیت می‌گردد و در نهایتا حساسیت به آلودگی با سایر بیماریهای ویروسی و میکروبی دیگر را افزایش می‌دهد. ویروس گامبورو تنها ویروس بیماری‌زای خانوده بیرنا ویریده است و دارای دو جزء منفک 60 نانومتر و 20 نانومتري است. ویروسی بسیار مقاوم که 56 درجه سانتی‌گراد را تا 5 ساعت و 60 درجه سانتی‌گراد را تا 90 دقیقه تحمل می‌کند. خونریزی در غشاء، عدم تحرک، افسردگی پژمردگی، لاشه پرخون و چینه دان خالی دوره نهفتگی 2 تا 4 روز می‌باشد- بیماری معمولا در سن 4 تا 6 هفتگی ظاهر می‌شود- دوره بیماری 4 تا 7 روز و تلفات 10 تا 15 درصد می باشد. جوجه‌های عفونی ویروس را همراه مدفوع دفع می‌کنند- مدفوع، دان، آب، بستر و کلیه تجهیزات آلوده با ویروس می‌توانند باعث بیماری گردند. جوجه‌های عفونی ویروس را همراه مدفوع دفع می‌کنند- مدفوع، دان، آب، بستر و کلیه تجهیزات آلوده با ویروس می‌توانند باعث بیماری گردند.
نیو کاسل نیوکاسل يكي از مهمترين بیماری‌هاي ویروسی است. این بیماری بسیار خطرناک است و تمام جوجه های تفریخ شده مستعد درگیری با فرم حاد(ولوژنیک) آن هستند.

این بیماری به شدت واگیردار بوده و در بیشتر ماکیان اتفاق می‌‌فتد.

یک بیماری مهم ویروسی در طیور محسوب شده که عامل این بیماری از گروه پارامیکسو ویروس بوده، سویه‌های ولوژنیک احشاء دوست بیماری، خونریزی عمومی حاد تا فوق حاد  با اختلالات روده‌ای شدید ایجاد کرده و سویه‌های ولوژنیک عصب دوست و ریه دوست، پنو مو آنسفالیت حاد همراه با علائم عصبی و تنفسی مشخص ایجاد می‌کنند. در پرندگان مبتلا، مرگ بدون علائم قبلي، ايجاد مشكل در سيستم تنفسي و قابل استفاده نبودن ساق پاها براي حركت و برگشتن سر به عقب از علائم مشخصه اين بيماري محسوب مي‌گردد. این بیماری در مرغان تخمگذار باعث کاهش تولید تخم‌مرغ می‌شود.

 

دوره نهفتگی بیماری معمولا 4 تا 6 روز است اما می‌تواند بین 2 تا 21 روز متغیر باشد. میزان تلفات 15-10% و در طیور جوان تا 90% نیز می‌رسد. ویروس عمدتا از طریق تماس حیوان با حیوان و از طریق هوا منتقل می‌شود- ترشحات بینی و نوک و چشم و همچنین مدفوع عفونت‌زا هستند- ویروس‌ها، ممکن است با بلع مدفوع آلوده (به طور مستقیم یا از طریق غذا یا آب آلوده به این مدفوع) و یا استنشاق ذرات عفونی کوچک حاصل از مدفوع خشک ، توسط حیوان منتقل شوند. این ویروس بوسیله کفش، لباس و وسایل افرادی که با پرنده در تماس هستند، انتقال می‌یابد. استفاده ازنانو در ورودی‌های مراکز پرورش و بعنوان ضدعفونی کننده تمامی تجهیزات و وسایل فارم و نیز ضدعفونی سطوح کف و دیواره سالن‌ها – استفاده ازنانو در داخل مه‌پاش‌ها جهت ضدعفونی هوا- استفاده از البسه و چکمه‌های حاوی نانو
برونشیت عفونی بیماری ویروسی بسیار واگیرداری است که جوجه‌های زیر 6هفتگی به فرم تنفسی آن و مرغ‌های بالغ به فرم کاهش تولید تخم مرغ مبتلا می‌شوند.
بیماری مخصوص ماکیان است
ویروس IB 
کورناویروسی بنامTarpie pulli به اندازه 200-90 میلی‌میکرون،RNA
ویروس 8 سروتیپ دارد که هر سروتیپ واریانت های مختلفی دارد
جوجه زیر 6 هفتگی: ترشح چشم و بینی ، کم مصرف شدن آب و دان، دور هم جمع شدن، سرفه، عطسه، نفس نفس زدن. دوره کمون کوتاه و 96-36 ساعت است و ارزش تشخیصی دارد برای اینکه در عرض 3-2 روز تمام گله را بیمار می‌کند در حالی که در بیماریهای دیگر چنین نمی‌شود. بیماری مخصوص ماکیان است و
مهمترین راه انتقال ویروس باد واز راه هوا  است ولی بطور مکانیکی با افراد و وسایل . . . نیز صورت می‌گیرد.
ضدعفونی هوای سالن بانانو  توسط مه‌پاش  و ضد عفونی تجهیزات بانانو و استفاده کارگران از البسه آنتی‌میکروبیال حاوی نانو
سالمونلوز تیفوئید طیور  یا بیماری پولورو م که یک سپتی سمی است. سالمونلا گالیناروم، سالمونلا پولوروم، سالمونلا تیفی موریوم کسلی ، ژولیدگی پرها، افتادگی بال‌ها، میل به گرما، ذات‌الریه و تورم کیسه‌های هوایی، تورم شکم طیور معمولا پس از 2 تا 5 روز پس از ابتلا می‌میرند و تلفات 10 تا 90 % می‌باشد. از راه خوراک، آب و بستر-آلودگی تخم در تخمدان- استنشاق گرد و غبار آلوده  ضدعفونی سالن‌ها و هوای سالن‌ها با نانو، استفاده از نانوزئولیت در مواد غذایی جهت ضدعفونی دان
کلی باسیلوز کلی باسیلوز بیماری مشترک انسان و طیور است که اغلب در طیور به عنوان عفونت ثانویه مورد بررسی قرار می‌گیرد. میکروب، کلی فرم بویژه سوش‌های بیماری‌زای اشرشیا کلی ایجاد تلفات، کاهش وزن به ویژه در گله‌های جوان از ویژگی‌های این بیماری می‌باشد .تورم کیسه‌های هوایی با علائم پریکاردیت و پری هپاتیت جراحات اصلی نیمچه گوشتی را تشکیل می دهد. دوره کمون این بیماری 15-4 روزولی بطور معمول 10روز است. درصد تلفات  بیش از 80 % است. راه‌های انتقال آب، غذای آلوده، و هوا می‌باشد. استفاده ازنانوبصورت اسپری نمودن بر دیواره و سطوح کف سالن‌ها- استفاده ازنانو در مه‌پاش- و ضدعفونی تجهیزات فارمی.
مایکو پلاسموز بیماری مزمن تنفسی یا CRDمی‌باشد. مایکو پلاسما گالی سپتیکوم و مایکوپلاسما سینوویه ای عطسه ، سرفه ، ترشح بینی، تورم شدید مفاصل،کاهش تولید تخم‌مرغو کاهش وزن میزان ابتلا تا 90 % می باشد و میزان مرگ و میر بیشتر از 5 % نمی‌باشد. از طریق مجاری تنفسی( گرد و غبار، قطرات عفونی )و مجاري تناسلی و همچنین از طریق تخم‌مرغ ضدعفونی سطوح سالنها، ضدعفونی قفسهای پرورش، ضدعفونی هوای سالنها توسط اسپري با  نانو.
آسپرژیلوزیس آسپرژیلوزیس بیماری قارچی بسیار شایعی در میان پرندگان است. بخصوص در مرغانی که در قفس نگه‌داری می‌شوند و نیز در جوجه‌کشی‌ها در جوجه‌های یکروزه. آسپرژیلوس فومی گاتوس، آسپرژينوس فلاووس، آسپرژينوس و نایجر پرنده مبتلا به این شکل بیماری اغلب سخت تنفس می‌کند (با دهان باز نفس می‌کشد)،قسمت عقب بدن (دم) را بالا و پائین حرکت می‌دهد، تعداد تنفس افزایش می‌یابد، بامقيد کردن و گرفتن پرنده با دست بطور طولانی مدت دچار تاکی‌پنه می‌شود. میزان تلفات بسته به شرایط تا 50% می‌باشد. تنفس گرد و غبار آلوده، استفاده از غذای آلوده به قارچ ضدعفونی قفس‌های نگه‌داری، بستر و هوای سالن‌ها،  بخصوص در جوجه‌کشی‌ها همچنین سترها و هچر ها با اسپرینانو. استفاده از نانوزئولیت در مواد غذایی جهت ضدعفونی دان و پیشگیری از بروز قارچ.

دستورالعمل و نحوه استفاده ماده ضدعفونی کننده نانو در فارم‌های پرورش طیور

               محل استفاده                        رقت                روش مصرف              تعداد اجرا در دوره
ضدعفونی بیرون سالن، پنجره ها 1:100 50-25 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. ده روز یکبار
ضدعفونی کف و دیوار سالن 1:100 50-25 میلی‌لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. یکبار در ابتدای دوره
ضدعفونی وسایل فارم، آبخوری، پوشال و بستر 1:200 50-25 میلی‌لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر  متر مربع اسپری گردد. یکبار در ابتدای دوره
ضدعفونی مخازن آب 1:200 رقت مورد نظر را در مخزن اصلی آب ریخته و اجازه دهید محلول ضدعفونی کننده به تمام نقاط سیستم آبرسانی برسد. یک ساعت بعد با استفاده از آب تمیز شستشو نمائید. یکبار در ابتدای دوره
حوضچه ضدعفونی ورودی سالن‌ها 1:100  با محاسبه میزان حجم آب، با توجه به رقت پیشنهادی، میزان کلوئید نانو محاسبه می‌گردد. هفته‌ای یکبار و در صورت استفاده زیاد به دفعات بیشتر تعویض گردد.
ضدعفونی هوای محیط(دستگاه اسپری دستی) 1:200 با استفاده از اسپری دستی یک لیتر محلول ضدعفونی کننده را به ازای هر 100 متر مکعب اسپری نمائید. روزی یک الی دو بار(در زمان بروز بیماری‌های تنفسی دفعات اسپری تا 4 بار قابل افزایش است)(از ارتفاع 2 متری بایستی به نحوی اسپری گردد که از خیس شدن بستر جلوگیری گردد).
ضدعفونی هوای محیط(دستگاه مه‌پاش سرد) 1:150 با استفاده از دستگاه مه‌پاش یک لیتر محلول ضدعفونی کننده را به ازای هر 200 متر مکعب اسپری نمائید. روزی یک الی دو بار(در زمان بروز بیماری‌های تنفسی دفعات اسپری تا 4 بار قابل افزایش است).
ضدعفونی هوای محیط(دستگاه مه‌پاش گرم) 1:150 با استفاده از دستگاه مه‌پاش یک لیتر محلول ضدعفونی کننده را به ازای هر 300 متر مکعب اسپری نمائید. روزی یک الی دو بار(در زمان بروز بیماری‌های تنفسی دفعات اسپری تا 4 بار قابل افزایش است).

 

دستورالعمل و نحوه استفاده ماده ضدعفونی کننده نانو در کشتارگاه‌های دام و طیور

              محل استفاده                                         رقت روش مصرف تعداد اجرا در دوره
ضدعفونی کف و دیوار سالن 1:50 25-50میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. روزانه یکبار
ضدعفونی بیرون سالن و پنجره ها 1:100 25-50 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. روزانه یکبار
ضدعفونی و سایل و زنجیره خط کشتار 1:40 شستشوی کامل خط کشتار با محلول آماده شده ضدعفونی کننده روزانه یکبار
ضدعفونی تونل انجماد و سردخانه 1:50 30-50 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. پس از هر بار تخلیه
حوضچه ضدعفونی ورودی سالن‌ها 1:100 با محاسبه میزان حجم آب، با توجه به رقت پیشنهادی، میزان کلوئید نانو محاسبه گردد. روزانه یکبار
محل جمع‌آوری و دفع فاضلاب و ضایعات کشتارگاهی 1:40 پاشش و اسپری ماده ضدعفونی کننده بر روی محل دفع فاضلاب هفته ای 2 بار (با توجه به شدت آلودگی دفعات اسپری قابل افزایش می‌باشد).
ضدعفونی خودروهای حمل گوشت 1:80 با استفاده از دستگاه مه‌پاش فضای داخل خودرو به طور کامل آغشته گردد و همچنین دیواره خارجی نیز مورد پاشش قرار گیرد. بعد از هر نوبت و قبل از بار گیری مجدد، سطوح داخلی خودرو بایستی بعد از اسپری نمودن با فشار آب مورد شستشو قرار گیرد.
سکوی بارگیری 1:80 300 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده  به ازای هر متر مربع اسپری گردد. روزانه یکبار

 

دام‌های بزرگ

1- گاوداری‌ها:

 • ضدعفونی حوضچه‌های ورودی در دامداری‌ها
 • شستشو و ضدعفونی بدن گاو، بطور مثال در زخم بستر
 • ضدعفونی محوطه دامداری  و بهار بندها و کاهش بار میکروبی بستر و کاهش زخم‌های فشاری
 • ضدعفونی سم جهت پیشگیری و درمان عفونت‌های سمی و لنگش
 • ضدعفونی بند ناف گوساله ها و جلوگیری از مشکلات بعدی
 • ضدعفونی بخش زایشگاه و پیشگیری از انتشار عفونتهای حاصل از ترشحات جفت
 • ضدعفونی سالن شیر دوشی اعم از دیوارها، کف و سایر قسمت‌ها
 • شستشو و ضدعفونی پستان و دیپ کردن سر پستانک‌ها جهت کاهش بار میکروبی و جلوگیری از ورم پستان
 • ضدعفونی شیر دوشی‌ها و تمامی قسمت‌های خط شیر دوشی مانند مخازن  و لوله‌های انتقال‌دهنده، که بعد ازضدعفونی کردن با آب تمیز آبکشی مي‌شوند.
 • ضدعفونی البسه ، چکمه و لوازم کارگران
 • ضدعفونی گوساله دانی‌ها و باکس‌های انفرادی گوساله‌ها
 • ضدعفونی سالن کشتار شامل دیوارها، کف و سایر قسمت‌ها
 • ضدعفونی  تمامی دستگاه‌ها و مسیر در خط كشتار
 • استفاده از پلیمرهای نانوی در ساخت ابزار آلات و تجهیزات دامداری‌ها جهت آنتی‌میکروبیال نمودن دائمی آنها

 

دستور العمل و نحوه استفاده نانو در گاوداری‌ها

 

نحوه و تعداد اجرا روش مصرف رقت مکان و جایگاه‌های مورد نظر
ماهي یکبار 50 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. 1:100 ضدعفونی بستر(کف، دیوار،سقف، در و پنجره‌ها)
هفته ای یکبار 50-25 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. 1:200 ضدعفونی آخور و آبخوری
بعد از هر بار تخلیه و قبل از انبار نمودن 50 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده به ازای هر متر مربع اسپری گردد. 1:400 ضدعفونی محل نگه‌داری علوفه
روزی یکبار بسته به سطح جراحت، اسپری گردد. 1:400 ضدعفونی جهت کنترل زخم بستر
استفاده در حوضچه ورودی و اسپری کردن در حوضچه‌ها بسته به حجم استفاده گردد. 1:100 ضدعفونی جهت کنترل لنگش و گندیدگی سم
بعد از هر شیفت کاری بعد از هر بار استفاده و شیر دوشی 1:400 ضدعفونی دستگاه‌های شیر دوشی
قبل از هر بار استفاده بعد از هر بار استفاده 1:400 ضدعفونی ظروف جمع‌آوری و حمل شیر
قبل از هر بار شیر دوشی قبل از هر بار شیر دوشی 1:400 ضدعفونی پستان گاو